Cena
-
od
do
Peeling medyczny
Skóra w naturalny sposób ochrania struktury organizmu człowieka. To właśnie ona jest najczęściej uszkadzana przez różnego rodzaju urazy i zanieczyszczenia. Widać na niej pierwsze oznaki stresu lub złego odżywiania. Niektóre zmiany skórne i przebarwienia trudno jest zmniejszyć ogólnodostępnymi kosmetykami. W takich przypadkach ratunkiem mogą być peelingi medyczne, nazywane inaczej chemicznymi.
Czym jest peeling medyczny?
Celem zabiegu peelingującego jest złuszczenie martwego naskórka, przygotowanie skóry do absorpcji aktywnych substancji w nakładanych później kosmetykach oraz pobudzenie tkanki do odbudowy. Najbardziej popularne są peelingi mechaniczne, zawierające fizyczne drobiny peelingujące. Nie sprawdzają się one w przypadku cery wrażliwej i naczyniowej, ponieważ może je podrażniać. W takich przypadkach zaleca się stosowanie peelingów enzymatycznych, które posiadają w składzie aktywne enzymy, delikatnie "rozpuszczające" martwy naskórek.
W przypadku niektórych problemów skórnych, powszechnie dostępne kosmetyki peelingujące mogą nie wystarczyć. Niektóre typy cery także co jakiś czas wymagają poddania zabiegowi, gdyż tylko on może dogłębnie oczyścić skórę, odzyskując jej blask. Peelingi medyczne powinny być wykonywane przez specjalistę, ponieważ zawierają kwasy. Ich rodzaj i stężenie musi zostać dobrane do problemów estetycznych i skóry pacjenta. Peeling chemiczny daje intensywny efekt złuszczania, dlatego kilka dni po zabiegu, skóra musi być odpowiednio pielęgnowana.
Wskazania do wykonania peelingu medycznego
Peelingi medyczne mogą być wykonywane na prawie każdym rodzaju cery; wyjątkiem jest tylko skóra alergiczna, wysokowrażliwa lub nadreaktywna. W takich przypadkach zaleca się alternatywne rodzaje peelingu. Peelingi medyczne zalecane są w przypadku:
- trądzikowej cery tłustej,
- widocznych drobnych zmarszczek,
- widocznych blizn potrądzikowych,
- cery szarej i zanieczyszczonej,
- skóry przetłuszczającej się, łojotokowej, z zaskórnikami i rozszerzonymi porami,
- cery z zrogowaceniem,
- skóry z cellulitem i rozstępami.
Peeling medyczny może być także stosowany profilaktycznie, jako przeciwdziałanie procesów starzenia się skóry oraz jako zabieg przygotowujący do innych zabiegów kosmetycznych. Dzięki zawartych w peelingu kwasach chemicznych rozjaśnia on pigment w skórze, zmniejszając widoczność przebarwień. Zawarty w peelingu salicylowym kwas oczyszcza skórę, wspomaga usuwanie zaskórników oraz zapobiega powstawaniu wyprysków. Ponadto ma silne działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze.
Peeling medyczny w domu
Osoby mające doświadczenie z kwasami zawartymi w peelingach medycznych mogą wykonywać go w domu. Odradza się go jednak osobom, które wcześniej nie miały styczności z podobnymi produktami. Pierwszy zabieg powinien zostać skonsultowany u specjalisty. Jeśli wiemy, jak nasza skóra znosi kwasy, można wykonywać zabieg samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach:
- kupno kwasów ze znanych i polecanych źródeł,
- wykonanie próby uczuleniowej,
- dokładnie przeczytanie instrukcji,
- dobranie odpowiedniego kwasu do swoich potrzeb.
Ceny peelingów medycznych są bardzo różne. Peeling do twarzy Dermaheal Aqua Peel, o pojemności 15 ml kosztuje około 115 zł, zaś cena pełnej kuracji na przebarwienia to już koszt około 1 300 zł. Warto na początek sprawdzić peelingi w małych opakowaniach, żeby przekonać się, jak produkt będzie wpływał na skórę.